Yeni Test Yöntemiyle Hastanın Komadan Uyanıp Uyanmayacağı Bilinecek

Bilim insanları komadaki hastanın uyanıp uyanmayacağını saptamak için PET taramasını kullanan yeni bir test yöntemi geliştirdiler.

Kilit nokta beynin şeker tüketiminde.

değişen bilinç durumuna göre FDG-PET taraması
değişen bilinç durumuna göre FDG-PET taraması

Yukarıda görülen PET taramalarında soldan sağa doğru beynin tamamen bitkisel hayattaki durumundan bilinçli durumuna doğru glukoz kullanımı gözükmekte. Karşılaştırmaya göre, bilincin azalmasıyla glukoz tüketimi de azalıyor.

Deney ve Sonuçlar

Araştırmacılar beyin dokusundaki glukoz konsantrasyonunu görmek için çalışmalarında metabolik aktiviteyi saptamanın başka bir yolu olan florodeoksiglukoz PET taramasını kullandılar. Bilim insanları bu ölçekten faydalanarak beynin farklı bilinçlilik durumlarındaki farklılıları gözlemleme imkanına kavuştu. Yöntem, tamamen komada veya bilinçli ancak tepki vermeyen olmak üzere bilinç bozukluğuna sahip toplam 131 hastada ve kontrol grubu olarak da 28 sağlıklı insanda denendi.

FDG-PET taramasını sağlıklı insanlardan oluşan kontrol grubunda kullanarak kendilerine bir referans noktası belirleyen araştırmacılar elde ettikleri verileri bilinç seviyesi daha düşük olan insanlarda yaptıkları testlerle karşılaştırdılar. Görünüşe göre bilinçleri kısmen kapalı olan hastalarının metabolizma hızlarının, uyanık ve sağlıklı olanlara göre daha yavaş olduğu ortaya çıktı. Uyanık ancak tepki vermeyen hastalar sağlıklı bireylerin yalnızca %38’i kadar şeker tüketirken, kısmen bilinçli olanlarda bu oran %58 oldu ve uykudan uyanan veya anesteziden uyandırılan deneklerde ise bu oran %63 seviyesinde.

Sağlayacağı Fayda Nedir?

Araştırmacı yazarlardan biri olan Ron Kupers basın açıklamasında şimdilik buradan çıkartılacak sonucun bilinçli olmanın yüksek enerjiye gereksinim duyan bir işlem olduğunu söyledi

Araştırmacıların iddiasına göre bu yeni yöntemle doktorlar kısmi bilinçlilik hali ve bitkisel hayat arasındaki farkı %89 doğrulukla ayırt edebilecek. Hastanın kurtarılma ihtimali olup olmadığını bilmek gelecek adına yapılan planlarda hem doktorlara hem de ailelere yardımcı olacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s