Robotlar Neden Acıyı Hissedecek Şekilde Tasarlanmalı?

ROBOTLAR ACI ÇEKMELİ Mİ?

Kendi iyilikleri için evet.

İsviçre’de robotik ve otomasyon üzerine yapılan en son uluslararası IEEE konferansında Johannes Kuehn ve Prof. Sami Haddadin robotlar üzerinde onların fiziksel acıyı algılamak ve tepki vermesini sağlamak üzere yaptıkları çalışmalar görüldü.

Acıyı hissedebilme yetisi evrim mekanizmasının en kritik öğesidir. Bu yeti, insanlara bulundukları durumun onlara zarar verip vermeyeceği hakkında farkındalık sağlar. Her ne kadar robotların acıyı hissedememesi onları ağır şartlar altında çalıştırabilmemize olanak sağlasa da acıya dair farkındalıkları olması ve buna tepki gösterebilmeleri onların uzun süre işlevlerini sürdürebilmeleri açısından kritik önem taşıyor.

Kuehn ve Haddadin acı ile ilgili çalışmalarını yaparken dokunsal duyu organımız olan insan cildinden ilham aldı ve sinirlere sahip bir robot-doku modeli çıkardılar. Acıyı şiddetine göre üç sınıfa ayırdılar bunlar; hafif, orta ve yoğun. Örneğin robot dokunsal sensörleri sayesinde yoğun bir acı hissettiğinde başkalarıyla (başka robotlarla) iletişime geçerek yardım isteyebileceğini öğrendi. Bu örnek, robotların yakında inşaat alanında diğer robotlarla işbirliği içinde çalışmalarına da katkıda bulunacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s