Yenilenebilir Enerjinin Kaderi

Geçen hafta yapılan haberin çarpıcı bir başlığı vardı: “Almanya, Pazar günü o kadar çok yenilenebilir enerji üretti ki bu enerjiyi kullanmaları için halka ödeme yapmak zorunda kaldı.” Fazla elektrik şebekede aşırı yüklenmeye sebep olduğundan üretim/tüketim dengesini sağlamak üzere insanların elektrik tüketmesi için para ödendi. Evet bu da oldu.

Almanya 2015 yılında tüm elektriğinin %22’sini rüzgar ve güneşten elde etti. Pek karşılaşılan bir durum değil ama gerektiğinden fazla elektrik üreten tek bölge Almanya değil. Örneğin Texas’ta rüzgardan o kadar çok enerji elde ediliyor ki gece evlere bedava elektrik veriliyor.

Bu haberler kulağa çok hoş geliyor. Rüzgar ve güneşten elde edilen enerjinin maliyeti dramatik ölçüde düştüğünden diğer elektrik üretim yöntemleriyle daha rekabetçi bir durumda. İyi haber ise fosil yakıtların günleri artık sayılı. Temiz, yeşil enerji hepimize ucuz elektrik sunacak. Her şey tamam.

Ancak o iş öyle olmuyor. Nedenini anlamak için kendinizi potansiyel bir güneş enerjisi yatırımcısı gibi düşünün. Sormanız gereken ilk soru, bu elektriği üretmek için harcadığınızdan daha yüksek bir paraya bu elektriği satabilecek misiniz? Eğer bölgedeki ilk yatırımcılardansanız muhtemelen evet. Ancak daha fazla işletme olaya dahil olunca güneşli yaz günlerinde üretilen elektrik o kadar fazla olacak ki kimse sizinkini almak istemeyecek. Siz de bu durumda daha ucuzdan satmak zorunda kalacaksınız, tabi ihtiyaca göre üretim miktarını ayarlayabilen fosil yakıtla üretim yapan rakiplerinizden fırsat bulabilirseniz.

Yenilenebilir enerjileri üretici ve tüketici açısından karlı hale getirmek için hükümet maddi destekte bulunmalı. Çoğu rüzgar ve güneş enerjisi üreten firmalar ürettikleri elektriği satacakları fiyatı belirleyip kendilerini garantiye alıyorlar. Bu da eğer gereğinden fazla elektrik üretseler bile bunu aynı fiyattan satabilecekleri anlamına geliyor. İşte Almanya’nın halka elektrik kullanmaları için ödeme yapmak zorunda kalmasının sebebi tam olarak bu. Aslında bu bolluk kulağa hoş gelse de yenilenebilir enerji devrimini çıkmaza sokan ciddi bir ekonomik problem.

Yeni Fikirler Ortaya Atılmalı

Devlet maddi yardımı sonsuza dek sağlayamaz. Birleşik Krallık şimdiden bu tutumun karşısında duruyor, yenilenebilir enerjinin bu hızla artması ve kontrolsüz, depolanamaz enerjinin üretimi arttıkça işler daha da zorlaşacak çünkü.

En ucuz pili dahi kullansanız o kadar enerjiyi depolamak oldukça maliyetli. Günlük üretim/tüketim dengesini sağlayacak olmasına rağmen mevsimsel değişiklikleri pillerle dengelemek imkansız.

En geçerli çözüm bu enerji tesislerinin kurulum maliyetlerinin düşürülmesinde yatıyor. Böylece firmalar ucuz elektrik satarak da karlılıklarını sürdürebilirler. Gerçi son kullanıcı halinden memnun, öyle değil mi?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s