Lockheed Martin’in Lazer Savunma Sistemi Her Füzeyi İndirebiliyor

Kuantum soğutmadan, etkileyici ufaklıktaki pillere kadar lazerler yeni teknolojik gelişmelerde uzun zamandır yer alıyor. Odaklanmış bir ışık kaynağının yapabileceği birçok şey var. Lazerlerin teknolojik ilerlemelerde payının olduğu diğer bir kol ise savunma sanayi. Lockheed Martin yakın zamanda bir lazer savunma sistemi geliştirdi ve yeni teknolojilerinin nasıl çalıştığını izah eden bir video yayınladı. ABD ordusu için geliştirilen sistemde uçak ya da gemilere takılabilen lazerler gelen füzeler ve mermileri kolaylıkla imha etme becerisine sahip.

Lazer savunma sistemlerinin arka planda kalmasına neden olan sebeplerin başında bu cihazları çalıştırmak için gereken çok yüksek miktarda güç ve çalışma sırasındaki verimsizlikleri geliyor. Teoride lazerlerin savunma sanayisine entegrasyonu gelecek vaadettiğinden, bu potansiyeli değerlendirmek isteyen Lockheed Martin’de bu potansiyeli açığa çıkarmanın önündeki engellerin üstesinden gelmeye başlamış durumda.

Lockheed Martin geliştirdikleri yenilikçi fiber lazerler, gelişmiş ışın kontrolü ve yardımcı teknolojilerle lazer sistemlerinin yapabileceklerine dair sınırları zorluyor. Lazerler hem saldırı hem de savunma sistemlerinde kullanılabilmekte ancak en yaygını düşman tehditlerine karşı kullanılan defansif mekanizmalarda bulunanlar.

Sistemin indirebildiği hedefler, mobil platformlarda kısıtlı miktarda enerji depolanabiliyor olmasından dolayı sınırlı. Depolama kapasitesi arttıkça saldırı gücü de artacak ve daha büyük hedefler etkisiz hale getirilebilecek.

Her bir lazer sistemi büyük bir lazer kullanmak yerine bir dizi küçük lazerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Halka açık testleri yapılan prototiplerde ufak hedefleri yok edebilen 10 kW gücünde ve kamyonu bile havaya uçuran 30 kW prototipler mevcut. Bu modern lazerlerin gelecek nesilleri yaygınlaşarak ABD donanma gemileri ve saldırı uçaklarında kullanılmaya başlanacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s