IBM, TÜM VİRÜSLERİ YOK EDEBİLECEK BİR MOLEKÜL YAPTI

EBOLA’DAN ZIKA VE GRİP VİRÜSÜNE KADAR HEPSİNİN HAKKINDAN GELECEK BİR MAKROMOLEKÜL

Ebola, Zika ve hatta grip virüsüne bile bir tedavi bulmak zor bir iş. Virüsler birbirinden çok farklı yapılara sahip. Öyle ki aynı türden virüs bile mutasyon geçirip farklılaşabilmekte. Her yıl grip aşısı olmamızın sebebi de bu aslında. Ama IBM ve Singapur Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nün araştırmacıları tüm virüslerin ortak noktasını bulmak üzere çalışmalar yaptılar. Bulgular sayesinde bir çok virüsü tehdit etme ve enfeksiyonları önleme potansiyeline sahip bir makromolekül geliştirdiler.

Çalışmalar sırasında araştırmacılar virüslerin RNA ve DNA’larını hedeflemediler çünkü bu bölgeler virüsten virüse değiştiğinden ve mutasyon geçirdiklerinden bunları başarılı bir şekilde hedef almak oldukça zor.

Bunun yerine araştırmacılar tüm virüslerin dış kısmında konuşlanan ve virüslerin bizi hasta etmek için hücrelere bulaşarak pis işlerini yaptırdığı glikoproteinlere odaklandılar. Araştırmacılar bu bilgiyi kullanarak, kendinden daha küçük alt birimlerden meydana gelen daha büyük bir molekül yaptılar. Bu makromolekül virüslerle savaşma konusunda kritik özelliklere sahip. Birincisi, elektrostatik yükleri kullanarak virüsleri kendine doğru çeken bir etkiye sahip. Virüs makromoleküle bir kez yaklaştıktan sonra ona bağlanarak sağlıklı hücrelere bulaşması engelleniyor. Daha sonra virüsün asidik seviyesini nötralize ederek onun kendini kopyalama kabiliyetini düşürüyor.

Makromolekül, virüslerle savaşmada alternatif olarak mannoz denilen bir şeker ihtiva ediyor. Bu şeker sağlıklı bağışıklık sistemi hücrelerine bağlanarak onları virüslere doğru yönlendiriyor. Böylece viral enfeksiyonlar daha kolay bir şekilde yok ediliyor.

Araştırmacılar bu tedaviyi aralarında Ebola ve dang hastalığı virüsü bulunan bir çok virüs üzerinde test ettiler. Bunların sonucunda molekülün düşündükleri gibi işe yaradığını gördüler. Makaleye göre, moleküller virüslerin glikoproteinlerine bağlanarak onların sayılarını düşürdüler. Dahası, mannoz şekeri virüslerin bağışıklık hücrelerine bulaşmasını önledi.

Gelecek vaadeden bu açıklamalara rağmen tedavi viral enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilecek bir antiseptik veya hap olmak için yeterince olgunlaşmış değil. Ancak virüsleri tehdit etmede doğru yolda atılan bir adım olduğunun göstergesi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s